Nyhetsbrev januari 2020

FÖRENINGEN FÖRINTELSENS ÖVERLEVANDE
Brev från ordförande

Hej!

Och gott nytt år!
Inför det nya året vill vi informera om några av de aktiviteter vi är involverade i och bjuda in dig som medlem till en rad intressanta aktiviteter i början av det nya året.

Den 23 januari är alla medlemmar välkomna att delta i riksdagens minnesceremoni i samband med Förintelsens minnesdag.
Glöm inte att anmäla er på länken i inbjudan här nedan senast 16/1!

streckad linje

Inbjudan till Förintelsens minnesdag i Riksdagen

I januari 2020 är det 75 år sedan portarna öppnades till Auschwitz-Birkenau. Med antisemitism på uppgång runt om i världen är det viktigare än någonsin att vi minns Förintelsen.

Över hela världen samlas människor den 27 januari – Den internationella minnesdagen för Förintelsens offer, samma datum som förintelselägret Auschwitz-Birkenau befriades 1945. Dagen har av FN deklarerats som internationell minnesdag. FN-resolutionen uppmanar alla länder i FN att hedra minnet av Förintelsens offer och att förhindra framtida folkmord. Vi i riksdagen håller i år vår årliga manifestation några dagar tidigare

Tid: Torsdagen 23 januari 2020 kl. 11.30 – 12.10
Plats: Bankhallen, Riksdagen
Anmälan: https://sv.surveymonkey.com/r/minnesdag23jan
Sista anmälningsdag: 16/1 2020
Insläpp: kl 10.30-11.15 via Riksgatan 1, Medtag ID.

Medverkande bl.a.:
Talman Andreas Norlén, Livia Frenkel, överlevande, hedersordförande i Föreningen Förintelsens Överlevande, Lilla Kören, från Adolf Fredriks Musikklasser under ledning av Pelle Olofsson.

Välkommen!

Riksdagsnätverket Minnet av Förintelsen i samarbete med Forum för Levande Historia.

streckad linje

Minnesceremoni 27 januari 2020

Förintelsens minnesdag högtidlighålls i Stora synagogan den 27 januari 2020 klockan 18.00.
Anmälan: Fram till 9 januari 2020 kan enbart medlemmar i Judiska Församlingen i Stockholm anmäla sig vi församlingens hemsida www.jfst.se. Efter den 9 januari öppnar anmälningslänken för allmänheten i mån av plats. Biljett till minnesceremonin kommer att skickas ut till alla anmälda den 25 januari 2020.

Frågor: info@jfst.se

streckad linje

Se föreställningen; Jag, mamma och Förintelsen

Tid: 8 februari. 2020, kl 16.00
Plats: Teater Pero. Sveavägen 114, Stockholm
Biljetter: 180 kr (Nordic.se , tel 08-612 99 00)

Jag, mamma och Förintelsen hade urpremiär på Förintelsens minnesdag i Karlskoga 2019 och kommer nu gå på turné. Föreställningen spelas för årskurs 9, gymnasiet och vuxna, men den kan ses från 12 år i vuxens sällskap.

Eva Dällerud, som skrivit pjäsen, utifrån sin mammas och mosters berättelser om hur de som 12 respektive 19 år överlevde flera koncentrations- och förintelseläger samt en s k dödsmarsch innan de befriades i Bergen-Belsen och kom som flyktingar till Sverige 1945. Eva föddes 1954 och det skulle ta många år innan hon förstod att hon i hela sitt liv skulle komma att förföljas av en historia hon själv inte upplevt. Jag, mamma och Förintelsen är en berättelse från både första och s k andra generationen, där Eva som också är skådespelare, spelar sig själv och hennes mamma Elisabeth gestaltas av en docka.

”Föreställningen är gripande, sorglig och uppslitande, men också upplyftande och bitvis dråpligt humoristisk”
Karlskoga Tidning/Karlskoga Kuriren.

Föreställningen är drygt 1 timme, paus på ca 30 min, och efter paus spelar Ung Teater Karlskoga sin föreställning Auschwitz är alltid nu, ca 30 min, som gruppen själva skapade efter ett besök tillsammans med Eva och regissören Gunilla Orvelius. Efter föreställningarna kommer det finnas tid för samtal.
Mer info finns på www.lyset.se/jmof.

streckad linje

Informationsmöte; Ett svenskt museum om Förintelsen

Utredningen om att etablera ett svenskt museum om Förintelsen ska vara färdig den sista mars 2020. Regeringens utredare Birgitta Svensson och utredningssekreterare Niclas Järvklo kommer att presentera sitt uppdrag och sina tankar kring bildandet av ett museum om Förintelsen. Det kommer finnas möjlighet för medlemmar att ställa frågor.

Tid: 5 februari 2020, klockan 18.30 – 20.00
Plats: Samlingssalen, Bajit
Anmälan:

  • Om du är medlem i Judiska Församlingen; via Judiska Församlingens hemsida; www.JFST.se.
    Logga in med bank-id och anmäl dig under ”kommande evenemang”.
  • Om du inte är medlem i församlingen; maila till: ffosverige@gmail.com

Sista anmälningsdag: 2/2 2020

Informationsmötet arrangeras av FFÖ och Judiska Församlingen i Stockholm

streckad linjeUtställningen ”Speaking Memories” visas på Värmlands Museum i Karlstad

Utställningen Speaking Memories – Förintelsens sista vittnen på Historiska museet med porträtt och historier av överlevande avslutades där den 8 december.

Utställningen kommer nu att gå vidare och visas på Värmlands Museum i Karlstad 24 januari till 24 maj 2020.

streckad linje

Traditionell chanukkalunch den 12 december på Judiska hemmet

Cirka 30 medlemmar var med på vår traditionella chanukkalunch den 12 december på Judiska hemmet. Israels ambassadör Ilan Ben Dov talade om vikten av att känna igen och bekämpa antisemitismen var den än dyker upp. Han avslutade med att önska alla ”chag sameach”. Efter lunchen blev det musikunderhållning med Ann Kalmering, sång, och Miriam Oldenburg, dragspel.

linje

FFÖ behövs mer än någonsin i dessa dagar.
Betala in din medlemsavgift för 2020.
Sätt in 150 kr (250 kr för par) på plusgiro: 643 50 07-7
Ange namn, adressoch e-postadress.
Tänk också efter: Finns det någon i din närhet som borde vara med?

Du vet väl att du kan följa FFÖ på facebook?
https://www.facebook.com/ffo2015/

Kontakt
Tel: 08-640 05 99
e-post: ffosverige@gmail.com

Varma hälsningar

Tommy Ringart
ordförande

linje